,,საოპერო
თოჯინების თეატრის გამოყენების ეფექტურობა გაკვეთილზე"
კოლეგებთან
სამუშაო შეხვედრის ორგანიზება:
(სამუშაო
შეხვედრის გეგმა 1)
დანართი 1.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
დასწრების ფურცელი
შეხვედრის
თარიღი:
05.11.2018 შეხვედრის
დრო: 15.00
შეხვედრის მიზანი: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენების
ეფექტურობა გაკვეთილზე
შეხვედრის
ორგანიზატორის სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
მონაწილე
მასწავლებლების რაოდენობა: 4
მასწავლებლის სახელი
და გვარი
|
მასწავლებლის საკონტაქტო
ინფორმაცია
|
1.ნინა ქვრივიშვილი
|
593 98 44 40
|
2. რუსუდან ხუციშვილი
|
591 97 97 55
|
3. ეთერ ამაშუკელი
|
599 57 55 39
|
4.მარიამ კაჭარავა
|
599 34 20 32
|
დანართი 2.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
სამუშაო შეხვედრების გეგმა
კოლეგებთან
შეხვედრების ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
შეხვედრის თარიღი
|
შეხვედრის მიზანი
|
შეხვედრის
ძირითადი საკითხები
|
05.11.18
|
საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენების
ეფექტურობა გაკვეთილზე
|
მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებულ მასტერკლასზე - "საოპერო მუსიკის მოსმენა“ - მიღებული გამოცდილების გაზიარება კოლეგებისთვის
სამუშაო შეხვედრაზე და გამოცდილების პრაქტიკაში გამოყენების პერსპექტივის განხილვა.
დაიგეგმა, რომ გაკვეთილზე მოსწავლეებს ვუჩვენოთ ფრაგმენტები საოპერო თოჯინების თეატრის
სპექტაკლებიდან.
ვიმსჯელეთ, თუ როგორ გამოგვეყენებინა თანამედროვე ტექნოლოგიები
გაკვეთილზე,რომ ყოფილიყო თითოეული მოსწავლისთვის საინტერესო და ეფექტური.
|
დანართი 3.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
მონაწილე მასწავლებელთა უკუკავშირი
შეხვედრის / შეხვედრების თემა: საოპერო
თოჯინების თეატრის გამოყენების ეფექტურობა გაკვეთილზე
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 05.11.18
შეხვედრის ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენების
ეფექტურობა გაკვეთილზე
|
სთხოვეთ შეხვედრის
მონაწილე
თითოეულ მასწავლებელს შეაჯამოს საკუთარი უკუკავშირი.
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ნინა ქვრივიშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ესთეტიკის კათედრის წევრები შევიკრიბეთ,რათა
გვემსჯელა, თუ რა სახის ინოვაცია შეიძლება
შევიტანოთ გაკვეთილზე,
რომ ამან გამოიწვიოს მოსწავლეთა აქტიური
ჩართულობა, დაინტერესება.
როდესაც მოსწავლეები ჩართულები არიან სპექტაკლის ინდივიდუალური
სცენარის შექმნით და გაკვეთილზე როლური თამაშით , მოსწავლეები უკეთ
აღიქვამენ მასალას,
ამიტომ ერთხმად მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ
გაკვეთილი უფრო ეფექტურია, თუკი ვიყენებთ თამაშით სწავლებას, ინტერნეტს, კომპიუტერს, პროექტორს.
განვიხილეთ თანამედროვე ტექნოლოგიების
გამოყენებით ჩატარებული გაკვეთილების უპირატესობები;
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: რუსუდან
ხუციშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
სასარგებლო
და მნიშვნელოვანი იმით იყო, რომ ვიმსჯელეთ მრავალფეროვანი და
საინტერესო აქტივობების შესახებ, რომლებსაც გამოვიყენებთ გაკვეთილზე;
განვიხილეთ საკითხები,რომლებიც იქნებოდა
ინოვაციური და გაზრდიდა მოსწავლეთა აქტივობას;
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ეთერ ამაშუკელი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ჩემი
პროფესიული საქმიანობისათვის, ყოველთვის ეფექტურია კოლეგებთან შეხვედრა
და აზრთა ურთიერთგაზიარება. ერთხმად შევთანხმდით, რომ როლური თამაში,
ისტ-ის გამოყენება განსაკუთრებით ეფექტურია ისეთი გაკვეთილების ჩატარებისას, როცა დიდი მნიშვნელობა აქვს დამხმარე ვიზუალურ მასალას.სწორედ ვიზუალურ მხარეს აქვს უდიდესი მნიშვნელობა და ეს , უდავოდ,ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების დადებითი მხარეა. |
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: მარიამ კაჭარავა
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
სწავლა-სწავლების ეფექტური საშუალებების
გამოყენება ჩვენი უმთავრესი ამოცანაა, ამიტომ
ამ შეხვედრებზე განვიხილეთ საკითხები, რომლებიც
დაგვეხმარებოდა იმაში,თუ რა მნიშვნელობა აქვს შემეოქმედებითი
უნარის , ფანტაზიის განვითარებისთვის თამაშით სწავლებას, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებას გაკვეთილზე.
|
დანართი 4.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
შეხვედრის ორგანიზატორი მასწავლებლის (ქოუჩის) რეფლექსია
მასწავლებლის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 05.11.18
|
შეხვედრის / შეხვედრების თემა: საოპერო თოჯინების თეატრი-როლური თამაში
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენების
ეფექტურობა გაკვეთილზე , სპექტაკლის
ინსცენირება და მუსიკალურად გაფორმება, ფანტაზიის განვითარება.
|
გთხოვთ მოკლედ აღწეროთ შეხვედრის / შეხვედრების მსვლელობა და განხილული საკითხები.
სამუშაო შეხვედრაზე , რომელიც გაიმართა სსიპ - გრიგოლ კობახიძის სახელობის ქალაქ თბილისის №77 საჯარო სკოლაში ჯგუფის ხელმძღვანელმა დალი დოლიძემ გააცნო შეხვედრის თემა და მიზანი, ისაუბრა
გური ზაქარეიშვილის მასტერკლასზე ,,საოპერო მუსიკის მოსმენა“ - განხილული
თემების შესახებ. შეხვედრის მონაწილე მასწავლებლემა პროექტორის საშუალებით ნახეს
რამდენიმე ფრაგმენტი საოპერო თოჯინების სპექტაკლებიდან
,,სეველიელი დალაქი“ და ,,მუსიკალური ცისარტყელა“.
ვიმსჯელეთ თუ რა როლი აქვს დღეს თამაშით სწავლებას, თანამედროვე კომუნიკაციის
გამოყენებას და რამდენად დაგვეხმარება
გაკვეთილზე. ამ საკითხის ირგვლივ
საუბარი და მსჯელობა გამოიწვია იმან,რომ გვინდა ჩვენი გაკვეთილები
საინტერესოც იყოს და ეფექტიანიც მათ აღნიშნეს, რომ ასეთი სიახლე უფრო გაახალისებს და გაამრავალფერვნებს მოსწავლეთა მოღვაწეობას სკოლაში .განვიხილეთ საკითხები იმასთან
დაკავშირებით,რომ სკოლებში აქტიურად ინერგება სწავლების თანამედროვე მეთოდები და ტექნოლოგიები. ამ მიმართულებით დიდი მნიშვნელობა ენიჭება მასწავლებლების აქტიურობასა. ვიმსჯელეთ,რომ ბევრია დამოკიდებული
იმაზე , თუ მასწავლებელი როგორ განსაზღვრავს გაკვეთილის
პროცესში მოსწავლეების ჩართვას.
მან გონივრულად უნდა შეათანხმოს ინოვაციური სწავლება გაკვეთილის სასწავლო მიზანთან, რათა უფრო ეფექტურად გავიდეს
სასურველ შედეგზე - თამაშით სწავლება უნდა იყოს დამხმარე
საშუალება და არა ზედმეტი ტვირთი გაკვეთილზე როგორც მასწავლებლისთვის, ისე
მოსწავლისთვის.
კოლეგებმა ისაუბრეს რა დადებითი შედეგები შეიძლება მოყვეს ამ სპექტაკლის ჩვენებას ბავშვებისთვის, რადგან ბავშვები პირველად უნდა ეზიარონ კლასიკურ საოპერო მუსიკას . მათთვის ასაკობრივად შესაბამისი საოპერო თოჯინების სპექტაკლის ჩვენებით იზრდება მოსწავლეთა ინტერესი და მოტივაცია კლასიკური
საოპერო მუსიკის მიმართ.
პირველ სამუშაო შეხვედრაზე მონაწილე მასწავლებლებმა შეაჯამეს განხილული საკითხები და დაიგეგმა,
რომ გაკვეთილზე მოსწავლეებს ვუჩვენოთ
ფრაგმენტები საოპერო თოჯინების თეატრის სპექტაკლებიდან.
.
|
როგორ დაგეხმარათ აღნიშნულ შეხვედრაში / შეხვედრებში მონაწილეობა თქვენს პროფესიულ საქმიანობაში?
ზოგადად, ჩვენს პროფესიულ საქმიანობაში დიდი მნიშვნელობა აქვს კოლეგების რჩევასა თუ პრაქტიკულ გამოცდილებას, ამდენად ჩემთვის კოლეგებთან შეხვედრა და მათი აზრის გათვალისწინება, საინტერესო იყო.
კოლეგებთან
შეხვედრა დამეხმარა იმის გარკვევაში, თუ რა
აქტივობები შეიძლება გამოვიყენო იმისათვის, რომ ჩემი
გაკვეთილები უფრო სახალისო და შედეგიანი აღმოჩნდეს.
|
როგორ გამოიყენებთ ამ შეხვედრაზე მიღებულ გამოცდილებას მოსწავლეების შედეგების გასაუმჯობესებლად?
ამ შეხვედრებმა მიჩვენა, რომ კათედრის წევრთა ერთობლივი მუშაობა ნაყოფიერი და სასარგებლოა, როგორც ჩვენთვის,მასწავლებლებისთვის, ისე მოსწავლეებისთვისაც. მოსწავლეთა შედეგების გასაუმჯობესებლად,აუცილებელია კოლეგებთან ერთად მნიშვნელოვანი და საკვანძო საკითხების გარჩევა, დაგეგმვა და თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენება გაკვეთილზე; იმისათვის, რომ ამ შეხვედრაზე მიღებული გამოცდილება გამოვიყენო, საჭიროა გავითვალისწინო თითოეული მოსწავლის საჭიროება, გავითვალისწინო თუ რომელ საფეხურზე რა სახის სიახლე დავნერგო, რომ მოსწავლეებს აუმაღლდეთ მოტივაცია სასწავლო პროცესთან მიმართებით, რაც გააუმჯობესებს შედეგს. |
(სამუშაო შეხვედრის გეგმა 2)
დანართი 1
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
დასწრების ფურცელი
შეხვედრის
თარიღი:
12.11.18 შეხვედრის დრო: 16.00
შეხვედრის მიზანი: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის შექმნა, სპექტაკლის მუსიკალურად გაფორმება და გამოყენება გაკვეთილზე .
შეხვედრის
ორგანიზატორის სახელი და გვარი:დალი დოლიძე
მონაწილე
მასწავლებლების რაოდენობა: 4
მასწავლებლის სახელი
და გვარი
|
მასწავლებლის საკონტაქტო
ინფორმაცია
|
1.ნინა ქვრივიშვილი
|
593 98 44 40
|
2.რუსუდან ხუციშვილი
|
591 97 97 55
|
3.ეთერ ამაშუკელი
|
599 57
55 39
|
4.მარიამ კაჭარავა
|
599 34 20 32
|
დანართი 2.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
სამუშაო შეხვედრების გეგმა
კოლეგებთან
შეხვედრების ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
შეხვედრის თარიღი
|
შეხვედრის
მიზანი
|
შეხვედრის
ძირითადი საკითხები
|
12.11.18
|
საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის შექმნა, სპექტაკლის მუსიკალურად გაფორმება და გამოყენება გაკვეთილზე .
|
პირველ სამუშაო
შეხვედრაზე კოლეგების მიერ დაგეგმილი
აქტივობის ( გაკვეთილზე საოპერო თოჯინების სპექტაკლის ფრაგმენტების
ჩვენება) შედეგების განხილვა და შეფასება.
შეხვედრის მონაწილე
მასწავლებლებმა აღნიშნეს თუ რა დადებითი
ემოციები გამოიწვია ბავშვებში საოპერო
თოჯინების სპექტაკლის ფრაგმენტების
ჩვენებამ. მოსწავლეების დიდი მოწონებიდან და დაინტერესებიდან გამომდინარე
კოლეგებმა დავგეგმეთ - მოსწავლეებმა
კლასში დადგან საოპერო თოჯინების სპექტაკლი,
რომლის სცენარი ერთად ექნებათ მოფიქრებული.
ვიმსჯელეთ,თუ როგორ შეგვექმნა
თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით სცენარი ,რომ ყოფილიყო თითოეული მოსწავლისთვის საინტერესო და
ეფექტური.
|
დანართი 3.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
მონაწილე მასწავლებელთა უკუკავშირი
შეხვედრის / შეხვედრების თემა: საოპერო თოჯინების თეატრის სცენარის გამოყენების დადებითი
მხარე
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 12.11.18
შეხვედრის ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ,
,შემოქმედებითი და ინოვაციური სცენარის შექმნა და გამოყენება გაკვეთილზე.
|
სთხოვეთ შეხვედრის მონაწილე თითოეულ მასწავლებელს შეაჯამოს საკუთარი უკუკავშირი.
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ნინა
ქვრივიშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ვფიქრობ, კარგად დაგეგმილი
სასწავლო
პროცესი,
გულისხმობს,
სხვა
კომპონენტებთან
ერთად,
სასწავლო
რესურსების
მოძიებას,
მობილიზებასა
და
შექმნას.იმისათვის,რომ გაკვეთილი საინტერესო და შემეცნებითი გამოვიდეს,არ არის
აუცილებელი გამზადებული რესურსის გამოყენება
ან ლოდინი თუ როდის შეგვიქმნიან და გამოგვიგზავნიან, შეგვიძლია
ჩვენ თავად შევქმნათ.მე და ჩემი კოლეგები მივედით დასკვნამდე,რომ შევქმნათ ისეთი რესურსი (საინფორმაციო
ტექნოლოგიების გამოყენება, სცენარის შექმნა,სათანადო აუდიო მასალის მოძიება), რომელიც მოსწავლეებს გაუადვილებს დავალების შესრულებას. ვითვალისწინებთ,რომ
აუცილებელია რესურსის მორგება
კონკრეტული
კლასის,
ასაკის,
ჯგუფის
მოთხოვნილებებსა
და
საჭიროებებთან,
ამდენად,ჩემთვის
ეს შეხვედრა საკმაოდ მნიშვნელოვანი გამოდგა
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: რუსუდან
ხუციშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
კოლეგებთან
შეხვედრა იმით იყო სასარგებლო და მნიშვნელოვანი,რომ ვიმსჯელეთ , თუ რა
საშუალებებით შეიძლებოდა გაკვეთილის
გამრავალფეროვნება, გვინდოდა
ისეთი რესურსის შექმნა ,რომელიც მოერგებოდა
თითოეული მოსწავლის საჭიროებას; ვთვლი,რომ
თუ მასწავლებელი კარგად იცნობს საკუთარ მოსწავლეებს, იცის მათი ინტერესები, ინდივიდუალური თავისებურებები, ადვილად მოახერხებს დააკმაყოფილოს მათი სასწავლო საჭიროებები, გაამრავალფეროვნოს სასწავლო პროცესი, გაზარდოს მოსწავლეთა ჩართულობა და, შესაბამისად, უზრუნველყოს უკეთესი შედეგები. |
||||||||||
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ეთერ
ამაშუკელი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ეს
შეხვედრა სასარგებლო და მნიშვნელოვანი იმით იყო,რომ კოლეგები ვფიქრობდით
თუ რა შეგვეთავაზებინა
მოსწავლეთათვის ისეთი,რომ ამას
მოსწავლეთა განსაკუთრებული
ინტერესი გამოეწვია.ერთობლივად მივედით გადაწყვეტილებამდე, რომ როლური თამაშით
სწავლება იქნებოდა საჭირო და შედეგიანი. გავითვალისწინეთ,რომ
რესურსის შექმნისას,მკაფიოდ უნდა გვქონოდა წარმოდგენილი თუ რა ეფექტი ექნებოდა
ჩვენ მიერ შექმნილ რესურსს; გასათვალისწინებელი იყო იმის განსაზღვრაც,თუ
რომელ საფეხურზე იყო საჭიროება და როგორი ფორმით ; ვთვლი,რომ
რესურსის დადებითი მხარე მისი მრავალფეროვნებაა,თვალსაჩინოებაა,აგრეთვე,ჯგუფურ
მუშაობასაც მოითხოვს და მოსწავლეებს თანამშრომლობით უნარს უვითარებს.
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: .მარიამ
კაჭარავა
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ჩემი
პროფესიული საქმიანობისათვის ეს შეხვედრა იმით იყო სასარგებლო და მნიშვნელოვანი,რომ ვისაუბრეთ
მოსწავლეთა საჭიროებებზე თუ რა შეიძლება
გამოვიყენოთ იმისათვის,რომ
გაკვეთილი ეფექტიანი გამოვიდეს. შევჯერდით,რომ შეგვექმნა სცენარი და
მოძიებული მუსიკალური-აუდიო მასალა,რომელიც
დააინტერესებდა მოსწავლეს,იქნებოდა მრავალფეროვანიც და შემეცნებითიც;რესურსი,რომელიც მოითხოვს ერთად ფიქრს,ერთად რაღაცის კეთებას და
აღმოჩენას,უვითარებს მოსწავლეს თანამშრომლობით უნარს.
|
დანართი 4.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
შეხვედრის ორგანიზატორი მასწავლებლის (ქოუჩის) რეფლექსია
მასწავლებლის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 12.11.18
|
შეხვედრის / შეხვედრების თემა: საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის, სპეატაკლის მუსიკალური გაფორმება და გამოყენება გაკვეთილზე
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი:ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით ,შემოქმედებითი და ინოვაციური რესურსის (სცენარი,აუდიო
მასალის მოძიება და მორგება სპექტალზე) შექმნა და გაკვეთილზე გამოყენება.
|
გთხოვთ მოკლედ აღწეროთ შეხვედრის / შეხვედრების მსვლელობა და განხილული საკითხები.
ესთეტიკის კათედრის წევრები შევიკრიბეთ,რათა
გვემსჯელა, თუ რა სახის ინოვაცია შეიძლება
შევიტანოთ გაკვეთილზე,რომ ამან გამოიწვიოს მოსწავლეთა აქტიური
ჩართულობა,დაინტერესება.როდესაც ინფორმაცია
ვიზუალურადაა გაფორმებული და თვალსაჩინოა,მოსწავლეები უკეთ აღიქვამენ
მასალას,აქედან გამომდინარე,გადავწყვიტეთ
რესურსის შექმნა (სცენარი,სპექტაკლზე მორგებული აუდიო მასალა).კომპიუტერთან და
ინტერნეტთან წვდომა უპრობლემოდ შეიძლება
თანამედროვე სასწავლო
გარემოში,შესაბამისად,არც გაკვეთილზე გამოყენება
არის რთული,ამიტომ ვიმსჯელეთ,შევაჯერეთ ინფორმაციები და მივედით დასკვნამდე,რომ
შეგვექმნა რესურსი რომელიც
მოსწავლეებს ჩართავდა როლური თამაშში .რესურსის გამოყენებით ,გადავწყვიტეთ ისეთი აქტივობების მოფიქრება, რომლებიც ცოდნის გამოყენების საშუალებას მისცემდა მოსწავლეებს.
განვიხილეთ თანამედროვე ტექნოლოგიების
გამოყენებით ჩატარებული გაკვეთილების უპირატესობები;
ვიმსჯელეთ მრავალფეროვანი და საინტერესო
აქტივობების შესახებ,რომლებსაც გამოვიყენებთ გაკვეთილზე;
განვიხილეთ საკითხები,რომლებიც იქნებოდა
ინოვაციური და გაზრდიდა მოსწავლეთა აქტივობას;
ელექტრონული
რესურსის საშუალებით,მოსწავლეები ერთად მივლენ გადაწყვეტილებამდე,ერთად აღმოაჩენენ სწორ გზას და განუვითარდებათ
თანამშრომლობითი უნარი; ჩაერთვება
სასწავლო პროცესში თითოეული მოსწავლე ,რაც აამაღლებს მათ მოტივაციას.
|
როგორ დაგეხმარათ აღნიშნულ შეხვედრაში / შეხვედრებში მონაწილეობა თქვენს პროფესიულ საქმიანობაში?
თანამედროვე
ტექნოლოგიების გამოყენება გაკვეთილზე
ყოველთვის ეფექტიანია;მაგრამ, როცა ქმნი ისეთ რესურსს,რომელიც თითოეულ
მოსწავლეზეა მორგებული,თითოეულის ინტერესს ითვალისწინებს,ორმაგად არის ეფექტის
მომტანი. ამ შეხვედრების შედეგად, გადავწყვიტეთ
შეგვექმნა რესურსი ,რათა გაკვეთილი იყოს შემეცნებითიც და სახალისოც,ეს კი
გაამრავალფეროვნებს ჩემს პროფესიულ საქმიანობას და გაკვეთილებს უფრო საინტერესოს
გახდის.
|
როგორ გამოიყენებთ ამ შეხვედრაზე მიღებულ გამოცდილებას მოსწავლეების შედეგების გასაუმჯობესებლად?
მოსწავლეთა შედეგების გაუმჯობესებაზე ზრუნვა,თითოეული მასწავლებლის ვალდებულებაა;თუკი ჩემ მიერ შექმნილი ელექტრონული რესურსი მოეწონებათ მოსწავლეებს,იმუშავებენ ხალისითა და მონდომებით,თავისთავად დადგება დღის წესრიგში რესურსის შექმნის აუცილებლობა;რაც უფრო აქტიურად ჩაერთვებიან მოსწავლეები,მით უფრო გაუმჯობესდება მათი შედეგები;კოლეგებთან შეხვედრაზე მიღებული გამოცდილება დამეხმარება,რომ მივაღწიო სასურველ შედეგს. |
(სამუშაო შეხვედრის გეგმა 3 )
დანართი 1.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
დასწრების ფურცელი
შეხვედრის
თარიღი: 19.11.18
შეხვედრის დრო: 15.00
შეხვედრის
მიზანი:რამდენად ეფექტიანი იყო საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის, აუდიო მასალის მორგება სპექტაკლზე და გამოყენება გაკვეთილზე
შეხვედრის
ორგანიზატორის სახელი და გვარი:დალი დოლიძე
მონაწილე
მასწავლებლების რაოდენობა: 4
მასწავლებლის სახელი
და გვარი
|
მასწავლებლის საკონტაქტო
ინფორმაცია
|
1.ნინა ქვრივიშვილი
|
593 98 44 40
|
2რუსუდან ხუციშვილი
|
591 97 97 55
|
3ეთერ ამაშუკელი
|
599 57
55 39
|
4.მარიამ კაჭარავა
|
599 34 20 32
|
დანართი 2.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
სამუშაო შეხვედრების გეგმა
კოლეგებთან შეხვედრების ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
შეხვედრის თარიღი
|
შეხვედრის
მიზანი
|
შეხვედრის
ძირითადი საკითხები
|
22.02.18
|
რამდენად
ეფექტიანი იყო საოპერო
თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის, აუდიო მასალის მორგება სპექტაკლზე და გამოყენება გაკვეთილზე.
|
მიაღწია თუ არა კოლეგების შეხვედრამ
მიზანს;
რა
იყო ელექტრონული რესურსის ძლიერი მხარე;
|
დანართი 3.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
მონაწილე მასწავლებელთა უკუკავშირი
შეხვედრის / შეხვედრების თემა: მივაღწიეთ თუ არა
მიზანს ამ
შეხვედრების შედეგად შექმნილი რესურსის გაკვეთილზე გამოყენებით
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 19.11.18
შეხვედრის ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი:რამდენად ეფექტიანი იყო საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის,აუდიო მასალის მორგება სპექტაკლზე და გამოყენება გაკვეთილზე.
|
სთხოვეთ შეხვედრის მონაწილე თითოეულ მასწავლებელს შეაჯამოს საკუთარი უკუკავშირი.
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ნინა
ქვრივიშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
ჩემი პროფესიული საქმიანიბისათვის სასარგებლო და მნიშვნელოვანი იმით იყო,რომ შეხვედრა ეხებოდა მეტად საიტერესო საკითხს-რესურსის გამოყენებას გაკვეთილზე.არაერთგზის გამოგვიყენებია რესურსი,მაგრამ,ვთვლი,რომ ეს იყო განსხვავებული და ეფექტური,რადგან გამოვიყენეთ თანამედროვე კომუნიკაცია-ინტერნეტი,კომპიუტერი,პროექტორი,
სცენარი და აუდიო მასალა . ჩვენ მიერ შერჩეული შეხვედრების თემა,მეტად აქტუალური იყო,რადგან ჩვენი მიზანი მუსიკის გაკვეთილების გამრავალფეროვნებისკენ იყო მიმართული.გაკვეთილმა კარგი
შედეგი მიჩვენა იმ კუთხით,რომ მოსწავლეები მუშაობდნენ ჯგუფებში ხალისიანად,მსჯელობდნენ და
ცდილობდნენ ერთმანეთს დახმარებოდნენ .კოლეგებთან
შეხვედრის გამოცდილებამ დამარწმუნა
იმაში,რომ ეფექტური და შედეგზე ორიენტირებულია ჩვენ მიერ გადადგმული ნაბიჯი.იმ
ცოდნას,რაც ამ შეხვედრებიდან მივიღე,გამოვიყენებ მომავალშიც ახალ-ახალი რესურსების შექმნით.
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: რუსუდან
ხუციშვილი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
კოლეგებთან
შეხვედრა ეხებოდა მეტად მნიშვნელოვან საკითხს-რესურსის შექმნას.ჩემთვის
პროდუქტიული აღმოჩნდა ჩვენ მიერ დაგეგმილი და განხორციელებული
აქტივობა.ინტერნეტთან წვდომა დღეს პრობლემა აღარ არის,ამიტომ გაგვიადვილდა
მუშაობა.ვინაიდან მუსიკის გაკვეთილისადმი ინტერესი
შესუსტდა,ამიტომ ასეთ ორიგინალურ
საშუალებას მივმართეთ,რამაც გაამართლა-მოსწავლეები აქტიურად ჩაებნენ სასწავლო პროცესში.ამ ფორმით,ჩემი
გამოცდილება კიდევ უფრო მეტად გაიზარდა და დაიხვეწა.რესურსი მორგებულია თითოეული
მოსწავლის საჭიროებაზე,რაც მეტ ეფექტიანობას სძენს გაკვეთილს;ვგეგმავ,რომ
ინფორმაციული და საკომუნიკაციო საშუალებები ინტენსიურად გამოვიყენო,რათა ხელი
შევუწყო მოსწავლეებში ახალ-ახალი უნარების გავითარებას.
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: ეთერ
ამაშუკელი
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
იმით დავიწყებ,რომ კოლეგებთან შეხვედრა ჩემთვის
სასარგებლო გამოდგა,ვინაიდან ერთმნიშვნელოვნად მივედით დასკვნამდე,რომ მუსიკის გაკვეთილებს სჭირდებოდა გადახალისება,რაიმე ისეთი უნდა
შეგვეთავაზებინა მოსწავლეებისთვის,რომ ეს ყოფილიყო გამოწვევა.ასეთი პროდუქტი თამაშით სწავლება გამოდგა.რესურსის შექმნისას,მკაფიოდ უნდა გვქონოდა წარმოდგენილი თუ რა
ეფექტი ექნებოდა მას;გასათვალისწინებელი იყო იმის განსაზღვრაც,თუ რომელ
საფეხურზე იყო საჭიროება და როგორი ფორმით.მოვარგეთ თითოეული მოსწავლის
საჭიროებას,რამაც მოსწავლეთა ჩართულობა მოგვცა შედეგად.ჩემს ცოდნას გამოვიყენებ
პროდუქტიულად-ჩავრთავ კათედრის დანარჩენ წევრებსაც,შევქმნით რამდენიმე სახის
რესურსს,რათა მოსწავლეებს მუდმივად ჰქონდეთ სიახლეების მოლოდინი.
|
მონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი: მარიამ
კაჭარავა
გთხოვთ შეაფასოთ შეხვედრის ეფექტურობა: 1- ძალიან არაეფექტური, 10 - ძალიან ეფექტური.
რატომ იყო ეს შეხვედრა/შეხვედრები სასარგებლო და მნიშვნელოვანი თქვენი პროფესიული საქმიანობისთვის?
როდესაც მე და ჩემი კოლეგები ვიხილავდით თემას
იმის შესახებ,თუ რა შეიძლებოდა შეგვეთავაზებინა მოსწავლეთათვის ისეთი,რომ
ყოფილიყო ნაყოფიერი,მივედით დასკვნამდე,რომ
შეგვექმნა როლური თამაშისთვის რესურსი ისტ-ის
გამოყენებით;მოსწავლეები ყოველთვის ინტერესით ეკიდებიან სიახლეებს
გაკვეთილზე,მითუმეტეს თუ ეს სიახლეები მათ სასიკეთოდაა.სცენარის და აუდიო მასალის მორგება სპექტაკლზე გამოდგა მეტად სახალისო,თან იმუშავეს ჯგუფებში,რაც ავითარებს
თანამშრომლობით უნარს.მეტად აქტუალური
და საჭირო იყო ასეთი ფორმით მუშაობა,მოსწავლეები ერთად იხსენებდნენ თეორიულ მასალას თეატრის და საოპერო
მუსიკის შესახებ, რომელსაც იყენებდნენ
პრაქტიკაში.ასეთი ტიპის გაკვეთილებმა,დამარწმუნა იმაში,რომ უამრავი გზა არსებობს
იმისთვის,რომ თითოეული მოსწავლე აქტიურად ჩართო საგაკვეთილო პროცესში.შეძენილ ცოდნას გამოვიყენებ
იმაში,რომ შევქმნა ისეთი რესურსები,რომლებიც თეორიულ საკითხებსაც მოიცავს და პრაქტიკულ სამუსაობსაც.
|
დანართი 4.
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:
შეხვედრის ორგანიზატორი მასწავლებლის (ქოუჩის) რეფლექსია
მასწავლებლის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: დალი დოლიძე
|
შეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 19.11.18
|
შეხვედრის / შეხვედრების თემა:მივაღწიეთ თუ
არა მიზანს ამ შეხვედრების
შედეგად შექმნილი რესურსის ( თეატრალური სცენარი, აუდიო
მასალის) გაკვეთილზე გამოყენებით.
|
შეხვედრის / შეხვედრების
მიზანი:რამდენად ეფექტიანი იყო საოპერო თოჯინების თეატრის გამოყენებით ინდივიდუალური
სცენარის, აუდიო მასალის მორგება სპექტაკლზე და გამოყენება გაკვეთილზე.
|
გთხოვთ მოკლედ აღწეროთ შეხვედრის / შეხვედრების მსვლელობა და განხილული საკითხები.
კოლეგბთან პირველი შეხვედრის დროს ვიმსჯელეთ
ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენების აუცილებლობაზე,რამაც უკვე მეორე
შეხვედრაზე გადაგვაწყვეტინა,რომ შეგვექმნა
სპექტაკლისთვის
სცენარი და შეგვერჩია აუდიო
მასალა , შეგვეტანა კლასებში.მესამე შეხვედრა დაეთმო იმ საკითხებზე მსჯელობას,თუ რამდენად
მივაღწიეთ მიზანს,რომელიც დავისახეთ .გავუზიარეთ ერთმანეთს შთაბეჭდილებები თუ რამდენად შედეგიანი გამოდგა გაკვეთილზე
რესურსის გამოყენება,ჩაერთო თუ არა თითოეული მოსწავლე,იყო თუ არა სასარგებლო
ეს აქტივობა მათთვის,იყო თუ არა პროდუქტიული და ნაყოფიერი.რა თქმა უნდა,იყო, და ამ
პროდუქტიულობის მიზეზი,სწორედ შეხვედრებზე ამომწურავად განხილული საკითხები იყო.
|
როგორ დაგეხმარათ აღნიშნულ შეხვედრაში / შეხვედრებში მონაწილეობა თქვენს პროფესიულ საქმიანობაში?
ეს
შეხვედრები ჩემს პროფესიულ
საქმიანობაში იმით დამეხმარა,რომ იყო შედეგზე ორიენტირებული,რაც თავისთავად
ნიშნავს იმას,რომ მივაღწიეთ დასახულ მიზანს.შეხვედრებში
მონაწილე მასწავლებლებმა თავიანთ რეფლექსიებში აღნიშნეს,რომ გავიდნენ
შედეგზე და წარმოადგინეს მტკიცებულებები შექმნილი
რესურსების სახით,რაც იმას ნიშნავს,რომ
შეხვედრები იყო ეფექტიანი.მიმაჩნია,რომ ამ შეხვედრების ძლიერი მხარეა
ურთიერთთანამშრომლობა,პრობლემების აღმოფხვრის გზების ერთად მოძიება,მოსწავლის
ინტერესების გათვალისწინება და სასწავლო პროცესის გამრავალფეროვნება თუნდაც თვალსაჩინო ,
ვიზუალური,შემეცნებითი,შემოქმედებითი,სახალისო და საინტერესო რესურსის სახით.
|
როგორ გამოიყენებთ ამ შეხვედრაზე მიღებულ გამოცდილებას მოსწავლეების შედეგების გასაუმჯობესებლად?
ამ შეხვედრების
შედეგად,მართლაც კარგი გამოცდილება მივიღე;მოვუსმინე კოლეგებს,რომლებმაც
მოიყვანეს არაერთი პრაქტიკული მაგალითი თავიანთი გამოცდილებიდან,თუნდაც,როგორ
შევაყვაროთ მოსწავლეს ჩვენი საგანი,როგორ ჩავრთოთ თითოეული მოსწავლე სასწავლო
პროცესში,როგორ დავაინტერესოთ ,როგორ დავადგინოთ მათი საჭიროებები,რომელ
საფეხურზე რა სირთულეა მოსალოდნელი და როგორ ვიბრძოლოთ ამ სირთულეების
აღმოსაფხვრელად.კონკრეტულად ამ შეხვედრამ მიჩვენა,რომ მოსწავლეები,განურჩევლად
ასაკისა და საფეხურისა,მზად არიან სიახლეებისადმი;მათი შედეგების
გასაუმჯობესებლად,მუდმივად ვიქნები ორიენტირებული შედეგზე,გავითვალისწინებ
თითოეულის საჭიროებას და ყოველთვის მზად ვიქნები მათი თვალსაწიერის გასაფართოვებლად.
მომავალში,მსგავს პროექტზე მუშაობისას , კვლავ გავითვალისწინებ საკითხის
აქტუალობას და საჭიროებას, ისევ და ისევ მოსწავლის ინტერესებიდან გამომდინარე.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий